Катакомби в Одесі, екскурсії в Нерубайське
Одеські катакомби, історія виникнення
Одеські катакомби виникли на місці видобутку каменю. Одеса стрімко будувалася, місту потрібен був ракушняк. основний будівельний матеріал у Одесі. Одеські катакомби, точніше каменоломні, згадуються з початку восьмого сторіччя, саме з моменту заснування міста. Звідки походить назва «катакомби» зараз точно невідомо. Цілком можливо, що назва походить від латинського слова "catacumba" – що означає підземні лабіринти, де християни, рятуючись від переслідувань римської влади, проводили богослужіння та обряди поховання померлих.
В Одесі цей термін здавна застосовувався щодо старих занедбаних каменоломень, які служили місцем видобутку будівельного ракушняку. Одеські катакомби складаються із закинутих каменоломень, ходів, що іноді зустрічаються навіть в підвалах будинків, шахт і різноманітних бічних приміщень. З свого часу бізнес із видобутку каменю процвітав. Одеса будувалася. Ходи проривали скрізь і будь-де: і за межами будівель, і під вулицями, і під площами.
Одеські катакомби, де знаходяться
Самі ж катакомби в Одесі є під центральною частиною міста, Молдаванкою, Великим та Малим Фонтанами, селами – Кривою Балкою, Нерубайське, Усатове, Куяльник тощо. Досі в Одесі залишається негативне ставлення до катакомб. На них списують все: від провалів вантажівок та бездіяльності комунальних служб до неможливості будівництва метро.
Одеські катакомби, цікаві факти
Одеські катакомби, найвідоміші у світі. Їхня довжина сягає трьох тисяч кілометрів. Повних планів катакомб немає. Одеські катакомби за своїм поєднанням лабіринтів є одними з найбільш заплутаних у світі. Температура повітря під землею цілий рік +14 С, глибина в деяких місцях досягає 100 м.
Повну історію одеських катакомб до кінця ще не відтворено. Вчені з'ясували, що окремі виробітки набагато давніші за місто. Багато чого зробили у цьому плані міська секція спелеології та молодіжний патріотичний загін "Пошук". У 70-90 pp. спелеологи виявили під Одесою понад десяток печер, найбільша з яких має довжину понад кілометр. Їхнє походження багато в чому залишається загадкою.
За словами керівника військово-патріотичного центру "Пошук Сергія Мірошниченка:
Катакомби мають величезне значення для науки. Протягом кількох десятиліть ми на громадських засадах збираємо історичну, екологічну, геологічну, палеонтологічну та іншу інформацію. Найбільша каменоломня (14,6 км), з тих, які розташовані безпосередньо під містом, залягає під парком Перемоги на проспекті Шевченка.
А найстаріша, 1812 року, - під вулицею Буніна. У печері природного походження - Грицаєвської, що під автовокзалом, знайдені кістки шаблезубих тигрів, гієн, страусів, етруського ведмедя та інших представників стародавньої фауни віком близько чотирьох мільйонів років! Під вулицею Преображенською залягає лабіринт на 40-метровій глибині.
У селі Нерубайське виявлено також унікальну печеру Нордмана, в якій знайшли кістки сотень печерних ведмедів, що мешкали в тутешніх місцях десятки тисяч років тому!
Є на стінах катакомб безліч цікавих написів та малюнків. Як завжди переважає політика та жінки. Послання зазвичай адресовані нікому.
Катакомби утворюють унікальні лабіринти, переплітаючись у найнесподіваніших комбінаціях. У нескінченних заплутаних галереях, місцями вузьких, а частіше досить широких, низьких і високих, іноді прямих, але здебільшого звивистих, не бере слід, ні прикордонний, ні міліцейський собака. З одеських катакомб може вийти лише собака, яка виросла в них, а звичайний пес йде тільки по промінчику ліхтарика. Не знаючи лабіринтів, вийти майже неможливо. Хоча були випадки і чудового порятунку, коли люди не встигали зайти надто далеко
Одеські катакомби. Укриття для героїв та бандитів
Катакомби завжди користувалися поганою славою. За всіх часів одеські катакомби служили притулком для карних злочинців, бандитів та безпритульних. У зв'язку з легкою доступністю виходів, Одеські каменоломні в різні часи приховували релігійні секти, бандитські зграї, військових дезертирів. Людину, яка сховалася в катакомбах, зазвичай не знаходили. Він уникав переслідування, найчастіше назавжди. Виявлялися лише сліди діяльності мешканців каменоломень – уривки одягу, людські останки, іноді написи на стінах чи малюнки.
Але пам'ятають катакомби також героїв міста та країни. Під час Другої світової війни у катакомбах діяв партизанський загін. Доля багатьох підпільників та партизанських груп зазвичай закінчилася сумно.
На даний час Одеські катакомби відкриті для екскурсій. Екскурсії в катакомби тривають кілька годин. У с. Нерубайське працює музей партизанської слави. Одеські катакомби – одна з найвідоміших пам'яток Одеси та України. Під час екскурсії в Нерубайськеможна дізнатися про історію одеських катакомб, , цікаві факти та легенди, спуститися в самі катакомби і провести там, у повній темряві, деякий час. І ось уже майбутнім поколінням розповідатимуть історії про туристів, що заблукали, і демонструватимуть чиїсь скелети і повні відчаю графіті невдахи.
Ось так і народжуються цікаві історії та страшні легенди підземелля.
Нерубайське, екскурсії в Нерубайське. Як потрапити в катакомби?
Від автовокзалу у м. Одеса маршрутками №84, 87 до села Нерубайське. Якщо їдете на відпочинок до Одесу, Затоці, Кароліно-Бугаз, Грибівка, Сергіївка, Курортне, Лебедівка трасою Київ - Одеса, то не доїжджаючи до Одеси після Хаджибейського лиману та посту ДАІ буде покажчик на Нерубайське.
Одеські катакомби. Екскурсія до Нерубайського. Визначні пам'ятки України